Обезщетение за доказана лекарска грешка в най-общия случай можем да търсим в две хипотези. За имуществени вреди – това са така наречените вреди, които се изразяват в пари или неимуществени вреди.
Пример за първия случай е когато ние твърдим, че в следствие на лекарска грешка дадено лице е претърпяло лека, тежка или средна телесна повреда и за отстраняването на тази вреда, заплаща съответните суми за вредите (които ние твърдим, че са нанесени от съответен лекарски екип) на друго лечебно заведение или на други лекари. Тези суми, които дадения човек е заплатил на трети лица, за поправяне на тази вреда подлежат на обезщетяване.
Във втория случай говорим за претърпените болки и страдания на съответното лице. Тези вреди, за разлика от имуществените (които са точно определени, т.е. доказват се със съответните документи за извършените плащания) се преценяват от съда по справедливост.
В практиката на Адвокатско дружество „Гемков и партньори“ сме имали, а и сега водим доста дела, които са свързани с твърдени от нас лекарски грешки. Става въпрос за различни случаи, за смърт, за тежки или средни телесни повреди. Претенция можем да търсим винаги, когато считаме че дадената вреда е настъпила в следствие на виновно неизпълнение от страна на лекар. Достатъчно e ние да сме убедени първоначално, че тази вреда е настъпила в резултат на виновно поведение или респективно бездействие на лекаря или съответния лекарски екип, който е извършил манипулацията. След това, следва да докажем това в съда.
Важно е да имаме предвид, че изборът е на съответното лице, което е пострадало или на неговите близки, които имат право да предявят претенция. Има възможност да се предяви претенция срещу съответното лечебно заведение, в което е извършена манипулацията. Има и възможност да се предяви претенция срещу застрахователната компания, с която лечебното заведение има сключена застраховка за отговорността на медицинските лица за вреди, които биха настъпили в резултат на неправомерно поведение.
Спрямо лечебното заведение може да се предяви претенция до размера, който лицето прецени, че съда би могъл да присъди. Когато се предявява претенцията спрямо застрахователната компания, по договора, сключен със съответното лечебно заведение, може да се предяви претенция само до размера на сключената от лечебното заведение застраховка. Защото има различни видове застрахователни покрития, посочени с различни суми и различни рискове. Пострадалото лице най-напред е необходимо да се запознае със самия застрахователен договор и общите условия към него. Много често се оказва, че в общите условия на договорите има уловки и ако хората не ги познават, могат да предявят погрешна претенция. В резултат на това да се окаже, че искът не е покрит. И ще загубят делото. За това много внимателно трябва да се прецени предварително срещу кого да бъде предявена претенцията.
Към настоящия момент действа задължителна застраховка, която всички лечебни заведения са длъжни да сключат. Застраховат се медицинските лица, работещи или имащи договор със заведението за вреди от тяхното неправомерно поведение. Въпреки това има случаи, в които лечебни заведения не сключват такава застраховка. Причината е, че санкцията, за жалост, към момента е само административна.
Много често наблюдавам в нашата практика, че сключвайки такава застраховка лечебните заведения изключват много от рисковете, които не подлежат на обезщетяване за вреди. Тези рискове не са посочени като изключения в самия застрахователен договор, а в общите условия към него. Затова хората, трябва да се запознават най-напред със самия застрахователен договор и задължително с общите условия към него. Така ще знаят към кого могат да насочат претенцията си.
Последвай ни в социалните мрежи: Facebook LinkedIn You Tube Twitter