източник: legalworld.bg
Недопустимо е да се възлага на съдебните изпълнители извънсъдебно събиране на частни вземания. Висшият адвокатски съвет изразява своите принципни съображения, че е недопустимо да се възлага на орган, натоварен с публичноправни функции, каквито са съдебни изпълнители, извънсъдебното събиране на частни вземания. Това се казва в становище, което Висшият адвокатски съвет (ВАдвС) изпрати днес чрез председателя на правната комисия Анна Александрова до 44-то Народно събрание.
То е във връзка с предложението за създаване на нова разпоредба на чл. 428а ГПК, предоставяща възможност за събиране от съдебен изпълнител на недоказано и непризнато от съд вземане.
„С проекта недопустимо се възлага на съдебните изпълнители извън публично-правните им функции намеса в частни отношения, с което се нарушават принципите на независимост и безпристрастност. Принудителното изпълнение на частни вземания е дейност на държавата, която се възлага по реда на закона на конкретни лица – съдебни изпълнители“, смятат от адвокатурата.
„Предлаганите промени са изключително опасни, тъй като не само посягат на независимостта на органите на принудително изпълнение (не може да бъде независим орган на принудително изпълнение, който извършва други дейности по възлагане от частноправни субекти), но създават и опасни правни привидности“, пише в становището на ВАдвС.
Според органа, освен това, обикновеният гражданин, който е „поканен“ от съдебен изпълнител да изпълни доброволно свое задължение, няма как да прецени дали съдебният изпълнител действа в рамките на своята публичноправна функция (да събира принудително вземания), или по частно възлагане от лице, което претендира да е кредитор.
Последвай ни в социалните мрежи: Facebook LinkedIn You Tube Twitter